ماه فروش در بازار مسکن

آمارها می گوید قیمت مسکن در شهرهای بزرگ از ابتدای سال تا کنون حدود ۱۵ درصد افزایش پیدا کرده است. اما گروه دوم کارشناسان نظر متفاوتی دارند و اعتقاد دارند این بازار در حداقل یکسال آینده از رکود خارج نخواهد شد. این کاهش در اوج رکود معاملات خرید خانه رخ می دهد. دسته ای از کارشناسان معتقدند بازار مسکن در دوره پیش رو خود را با تحولات بازار سرمایه هماهنگ می کند و از آنجا که چشم انداز شاخص در بورس تهران با حل موضوع برجام مثبت خواهد بود در این صورت بازار خرید و فروش ملک و زمین نیز از رکود خارج می شود.

رصد شرایط در بازار معاملات مسکن بهمن ماه نشان میدهد اگرچه حجم عرضه فایل از سوی فروشندهها به بازار افزایش یافته است اما اخبار امیدوارکننده ناشی از احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات برجام در وین، مانع از رشد قیمت در فایلهای فروش شده است. در تهران همه انتظار کاهش قیمت مسکن در آینده را دارند. تمام خیابان ها و املاک شهر اندیشه و کوچه ها و آپارتمان ها با آخرین اصول ساخت و ساز شهری و با استفاده از بهترین تکنولوژی و مواد اولیه ساخته و برای سکونت شهروندان حومه تهران آماده گردیده است و واقعا شاهد استقبال خوبی از طرف مردم و ساکنین تهران در این شهر بوده ایم.

متوسط قیمت مسکن در شهرهای بزرگ کشور (به غیر از تهران) در حال حاضر متر مربعی ۱۵ میلیون تومان است.این در حالی است که متوسط قیمت آپارتمان در تهران ۲ برابر این رقم است. این بخشنامه تنها پس از یک روز متوسط قیمت هر برگ اوراق مسکن را ۲۸۵۳ تومان در بازار افزایش داد و از ۱۱۰ هزار تومان در روز ۲۳ آذرماه ۱۴۰۰ به ۱۱۲ هزار و ۸۵۳ تومان در روز ۲۴ آذرماه رساند. در حال حاضر کمترین متوسط قیمت مسکن در ارزانترین منطقه تهران یعنی منطقه ۱۸ بالغ بر ۱۴.۵ میلیون تومان در هر متر مربع است که به طور مثال برای یک آپارتمان ۵۰ متری باید ۷۲۵ میلیون تومان هزینه کرد.

به طور مثال روز ۲۴ آذرماه ۱۴۰۰ در محله بریانک واحدی ۴۱ متری، ۱۵ سال ساخت، طبقه سوم، دارای انباری، بدون پارکینگ و آسانسور به مبلغ ۶۳۰ میلیون تومان آگهی شده است. این رشد سال گذشته بالای نرخ ۳۰ درصد بود و در سال جاری این نرخ رشد نصف شده است. 8- تعداد پرشماری از مراکز تجاری محلی، منطقه ای و مرکزی که اکثرا با امکانات کامل ساخته شده اند و در اختیار ساکنین قرار گرفته اند. رکود معاملات مسکن از دو ناحیه خریداران مصرفی و سرمایه ای خواهد بود. این در حالی است که بخش قابل توجهی از متقاضیان مصرفی مسکن توانایی پرداخت اقساط ماهیانه ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را ندارند و عملا از چرخه دریافت این تسهیلات حذف میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید